مصحف شريف نور

موجودی: در انبار
15,000,000 تومان
کد محصول: 7011

خلاصه ای از توضیحات

«مصحف شريف نور» از نسخه‌هايی است كه نفاست و جلالت مكتوب را به نهايت نشان داده و علاوه بر قطع بزرگ سلطانی و كاغذ مرغوب، متن و حاشيه به اختيار خوشنويس غير‌معمول، تذهيب مفصل و پرتجمل در تمام صفحات و جلدی بی‌نظير جملگی مجموعه‌ای هنری و بی‌نظير به ...
+

«مصحف شريف نور» از نسخه‌هايی است كه نفاست و جلالت مكتوب را به نهايت نشان داده و علاوه بر قطع بزرگ سلطانی و كاغذ مرغوب، متن و حاشيه به اختيار خوشنويس غير‌معمول، تذهيب مفصل و پرتجمل در تمام صفحات و جلدی بی‌نظير جملگی مجموعه‌ای هنری و بی‌نظير به وجود آورده است.

در مصحف شريفه نور كاتب رجعتی هنرمندانه به خطوط كوفی، محقق، ريحان، ثلث و نسخ در متن و سرسوره‌ها و عناوين دارد و همواره فراتر از زمان خويش رفته است. در مصحف نور رشد و تكامل نقوش تزئينی و تذهيب در نهايت دقت و ظرافت كارشده و ثمره و تلاش ۹ دوره هنر خوشنويسی و تذهيب ايران زمين گردآوری شده است.

خوش‌نويس اين مصحف «نورالدين محمد» است كه در پايان نسخه نام خود را در درون يك كتيبه با رنگ سفيدآب به يادگار باقی گذاشته، با توجه به شيوه نگارش و نوع كاغذ در تذهيب احتمالاً «نورالدين‌محمد اصفهانی» كه در محدوده زمانی ۹۰۰ تا ۹۵۰ هجری قمری آثار گران‌بهايی را خوش‌نويسی كرده است.

هم‌چنين در پشت صفحه آغازين اين قرآن ذكر شده در تاريخ ۱۰۲۶ هجری قمری حاكمی اين گنجينه منحصر‌به‌فرد را ابتياع و به فرزند خويش هديه كرده است، با توجه به بخش فالنامه در انتهای نسخه كه به خط نستعليق است و خطوط مختلف به‌كاررفته در مصحف كه همگی به استادی نوشته شده «نورالدين محمد» از نوادر روزگار خويش و اصطلاحاً خوش‌نويس هفت‌قلمی بوده است.

مهم‌ترين مشخصه اين نسخه همان نگارش آن به خط «محقق» است كه با كمترين غلط نوشتاری (كه نشانه سواد و دانش خوش‌نويس است) اجرا شده است. از پايان دوره ايلخانی كمتر نسخه‌ای به خط محقق ديده شده و بكار‌گيری اين خط توسط «نورالدين محمد» نشانه سفارشی استثنايی در جهت نسخه‌ای منحصر‌به‌فرد بوده است، آن هم با چنان قدرتی در خوش‌نويسی متنی و سرسوره‌ها. افتتاح مصحف با دعای شروع قرآن به رنگ سفيدآب در ميان دو نسخه قرينه متصل به دو كتيبه منفصل است.

در انتهای متن قرآن فالنامه‌ای به شعر با خط نستعليق نوشته شده كه حكايت از شيعه بودن سفارش‌دهنده و كاتب دارد.

د‌ر دوه‌ای كه خط محقق تنها در قطعه‌‌نويسی به كار می‌رفته، نورالدين محمد در اين مصحف دوباره دست به احيا اين خط زده به گونه‌ای كه هر صفحه اين نسخه به مانند يك قطعه خوش‌نويسی در نظر گرفته شده است.

تركيبات اين اثر روح و شاكله كلی مكاتب بزرگ خراسان را دارا و توجه ويژه‌ای به مكاتب هرات شده است و در بخش‌هايی از صفحات مُذهب، تقسيم‌بندی‌های به كاررفته روحيه دوره تيموری را داراست.

طراحی كلی مصحف و سليقه رنگی به كار رفته در نسخه نشان‌گر آن است كه طراح و مذهب اثر مطالعه‌ای كلی در مكاتب داشته و بهترين‌ها را گل‌چين كرده است.

هشت صفحه مُذهب مرصع با حاشيه و شرفه در ابتدا و انتها، سرلوحه مُذهب به همراه ۱۱۴ كتيبه، سر‌سوره با رنگ‌آميزی نزديك به مكتب هرات به همراه صدها شمسه طلايی و تُرنج لاجوردی در حاشيه صفحات متن و هم‌چنين گل‌های علامت آيه در شكل‌‌های متنوع و زرافشان متنی چنان شكوهی در كنار متن كلام‌الله ايجاد كرده كه چشم‌گير و چشم‌نواز است. طراح مُصحف در مجموع جشنواره‌ای از تذهيب‌های ما‌قبل دوره صفويه را در اين نسخه يك‌جا گردآوری و اجرا كرده است.

در يك جمع‌بندی بايد گفته شود كه همراهی خوش‌نويس با خطی ويژه هم‌چون محقق، امكان تركيبات بديع و زيبايی را به وجود آورده بر روی كاغذ ضخيم و خوش‌رنگ آهار شده كرم رنگ با كاغذ متنی روشن و تذهيبی به غايت باشكوه به همراه جلد چرمی زركوب نسخه‌ای نفيس و بی‌نظير را به وجود آورده كه امروز هر ورق آن زيور مجموعه‌ای می‌شود.

 

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب

Demo Options

pattern 28
pattern 29
pattern 30
pattern 31
pattern 32
pattern 33
pattern 34
pattern 35
pattern 36
pattern 37
pattern 38
pattern 39
pattern 40
pattern 41
pattern 42
pattern 43
pattern 44
pattern 45

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout

logo-samandehi