مصحف ایران

موجودی: در انبار
10,560,000 تومان
کد محصول: 7003

خلاصه ای از توضیحات

مصحف ایران مصحف ایران مجموعه ­ای شامل یکصد و هشتاد و دو نسخه خطی کلام الله مجید می­باشدکه در طول هزار سال (از قرن چهارم تا چهاردهم هجری قمری) توسط هنرمندان ایرانی به کتابت درآمده است. ترتیب درج آیات و انتخاب نسخه ­ها و سوره­ ها در این مجمو...
+

مصحف ایران

مصحف ایران مجموعه ­ای شامل یکصد و هشتاد و دو نسخه خطی کلام الله مجید می­باشدکه در طول هزار سال (از قرن چهارم تا چهاردهم هجری قمری) توسط هنرمندان ایرانی به کتابت درآمده است. ترتیب درج آیات و انتخاب نسخه ­ها و سوره­ ها در این مجموعه به گونه ­ای است که در نهایت قرآن کاملی را مانند نسخه­ های خطی و چاپی جهان ، تشکیل می دهد؛ اگر چه صفحات آن در طول هزار سال توسط کاتبان و نقاشان و تذهیب­کاران متعددی خطاطی و تزئین شده است.

این مجموعه در دو مجلد گالینگور و طلاکوب در ۱۶۰۰ صفحه ، و به صورت گلاسه تمام رنگی و زرین ، توسط مؤسسه انتشارات مانوسکا و در کلن آلمان ، انتشار یافته است . بررسی و انتخاب نسخه­ ها و ترتیب نگارش آیات توسط مرحوم استاد سید محمدباقر نجفی شوشتری ، در طی مدت بیست و پنج سال ، از میان صدها نسخه قرآن خطی یا هزاران صفحه موجود در کتابخانه ­های کشور انجام شده است.ایشان بیش از یکصد و هشتاد و دو نسخه خطی قرآن را ، که هر یک در دورانی به سبکی خاص به کتابت درآمده است و متعلق به کتابخانه­ ای است ، بررسی کرده و قطعات برگزیده را در دو جلد به صورت کامل و مرتب جای داده تا نمونه هایی از سبک های هنری کتابت قرآن را ، در طول هزاران سال به نمایش بگذارد. انتشار این مجموعه هفت سال طول کشیده و در تدوین این مجموعه تلاش شده است تا سبک­های مختلف هنری در زمینه ­های تذهیب ، خطاطی ، تزئین جلد ، همچنین سیر تحولات و تغییرات آنها ، نشان داده شود.

همچنین سعی بر این بوده است تا نمونه­ هایی که با گل و بوته و نقش­های هندسی زرین تزئین شده اند. در میان صـفحات به نمایش درآیند. از این لـحاظ ، می­توان این مجموعه را به عنوان نمونه­ ای جامع و بی بدیل از هنر صفحه ­پردازی مسلمانان به فرهنگ­شناسان و هنرشناسان عالم اسلام و علاقه­ مندان شناخت آثار هنری ملت ها معرفی کرد.

مصحف ایران ، علاوه بر ارزش معنوی و روحانی ، می­توانند از نظر کتابت آیات الهی به عنوان مجموعه ­ای تاریخی – هنری به شمار آید و به عنوان یک مرجع مهم فرهنگی ، در مطالعات هنر ایرانی و فرهنگ اسلامی مورد استفاده قرار گیرد . این مجموعه ارزشمند از نسخه­ های خطی آیات قرآنی که هرگز تجدید چاپ نخواهد شد ، توجه ویژه علاقه ­مندان و مجموعه ­داران آثار هنری را به خود جلب نموده است.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب

Demo Options

pattern 28
pattern 29
pattern 30
pattern 31
pattern 32
pattern 33
pattern 34
pattern 35
pattern 36
pattern 37
pattern 38
pattern 39
pattern 40
pattern 41
pattern 42
pattern 43
pattern 44
pattern 45

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout

logo-samandehi