شاهنامه طهماسبی یا شاهنامه شاه ‌طهماسب

موجودی: در انبار
6,500,000 تومان
کد محصول: 7200

خلاصه ای از توضیحات

شاهنامه طهماسبی یا شاهنامه شاه ‌طهماسب شاهنامه طهماسبی یا همان شاهنامه شاه‌طهماسب یکی از نفیس ترین و ارزشمند ترین نسخه های شاهنامه است که مورد توجه هنردوستان قرار گرفته است. این شاهنامه شامل ۲۵۸ صفحه نگارگری بی نظیر و هنرمندانه از شخصیت ه...
+

شاهنامه طهماسبی یا شاهنامه شاه ‌طهماسب

شاهنامه طهماسبی یا همان شاهنامه شاه‌طهماسب یکی از نفیس ترین و ارزشمند ترین نسخه های شاهنامه است که مورد توجه هنردوستان قرار گرفته است. این شاهنامه شامل ۲۵۸ صفحه نگارگری بی نظیر و هنرمندانه از شخصیت ها، داستان ها و افسانه های شاهنامه است. تصاویر این نسخه از شاهنامه بسیار زیبا و چشم نواز هستند و همین موضوع موجب ارزش دوچندان شاهنامه طهماسبی شده است. این تصاویر توسط استادان و نقاشان هنرمند دوره صفوی تهیه شده است. خط این شاهنامه نیز بسیار زیبا و منحصر به فرد است. خوش نویسان دوره صفوی این شاهنامه را به خط خوش و نستعلیق به نگارش در آورده اند. نسخه اصلی شاهنامه طهماسبی مربوط به سده دهم قمری است. این اثر درکنار شاهنامه بایسنقری از نفیس ترین شاهنامه های چاپ شده در ایران هستند

شاهنامه طهماسبی یا شاهنامه شاه طهماسبی در قرن دهم و در زمان شاه اسماعیل اول موسس سلسله صفوی نگاشته شده است. این شاهنامه بسیار نفیس بوده و در نوع خود بی نظیر است. این کتاب ارزشمند در اواخر قرن شانزدهم میلادی به عنوان هدیه در اختیار سلطان عثمانی قرار می گیرد و تا ابتدای قرن نوزدهم نیز در کشور عثمانی باقی می ماند.در حال حاضر این شاهنامه تقسیم شده و هر بخش از آن در یک گوشه از جهان است. ۱۸۸ مینیاتور از مجموع ۲۵۸ مینیاتور شاهنامه طهماسبی در موزه هنرهای معاصر ایران، ۷۸ برگ در موزه متروپولیتن نیویورک، ۱ برگ در موزه بریتانیا، ۳ برگ در موزه هنرهای اسلامی قطر و باقی صفحات این شاهنامه در اختیار مجموعه‌داران خصوصی قرار دارد. جالب است بدانید حدود ۷ سال قبل یک برگ از شاهنامه شاه طهماسبی با مبلغ ۴/۷ میلیون پوند معامله شد تا رکورد تازه ای برای آثار هنر اسلامی شکل بگیرد.اما داستان این شاهنامه و بازگشت برخی از آن به ایران جالب و خواندنی است. این اثر ارزشمند ۴۰ سال پس از نگارش در دوره صفوی توسط شاه محمود خدابنده به سلطان سلیم دوم هدیه داده می شود. در آن زمان سلطان سلیم تازه بر تخت نشسته بود و شاه محمود خدابنده این اثر را به همراه هدایای نفیس دیگری به دربار عثمانی برای تحکیم روابط ارسال می کند. این شاهنامه تا اوایل سده نوزدهم همچنان در دربار عثمانی باقی ماند، تا در سال ۱۹۰۳ در نمایشگاه آثار هنر اسلامی در موزه هنرهای تزئینی پاریس به نمایش گذاشته می شود. مالک شاهنامه طهماسبی در آن زمان «بارون دو روتشیلد» است! سال ۱۹۵۹ میلادی آرتور هاتِن، بازمانده کارخانه‌های بلورسازی کورنینگ آن را از نوه بارون روتشیلد خرید و شاهنامه طهماسبی در محافل هنری اروپا به «شاهنامه هاتِن» تغییر نام یافت.

مالک جدید شاهنامه طهماسبی نیز در سال ۱۹۷۰ به دلیل مشکلات مالیاتی، ۷۸ صفحه از این شاهنامه را به موزه متروپولیتن اهدا کرد. گفن در اواسط دهه ۱۹۷۰ نامه‌ای به دولت پادشاهی ایران نوشت و پیشنهاد کرد تا باقی نسخ را به قیمت ۲۰ میلیون دلار به ایران بفروشد. اما دولت ایران به دلیل قیمت بالا این پیشنهاد را نپذیرفت. پس از آن هفت مجلس از نقاشی‌های شاهنامه در حراج کریستی لندن به قیمت ۳٫۱ میلیون دلار فروخته شد. چند سال بعد، ۴۱ نقاشی به گالری «اگینو» در لندن فروخته شد و از آن میان تنها یک نقاشی برای موزه تازه تأسیس رضا عباسی خریداری شد.

 

سال‌ها بعد هاتن برگ‌های باقی‌مانده از شاهنامه طهماسبی را به‌طور امانی به بانک لویدز لندن سپرد و از کریستی خواست تا آن‌ها را هم حراج کند. کریستی هم در طی دو سال ۱۴ برگ از اوراق شاهنامه را به فروش رساند. همزمان با درگذشت هاتن، از ۲۵۸ مجلس نقاشی‌های آن نسخه، ۱۱۸ مجلس در مجموعه هاتن باقی‌مانده بود. از این میان، برگه‌های باقی‌مانده به ناصر داوود خلیلی در لندن به قمیت ۷ میلیون دلار پیشنهاد می‌شوند.

 

در سال ۱۳۷۲، دولت ایران با پیشنهاد فرزند هاتن که بنا به وصیت پدر مأمور فروش شاهنامه شاه طهماسبی شده است، موافقت می‌کند و با پیگیری حسن حبیبی، معاون اول رئیس جمهوری وقت ایران، برای بازپس‌گیری باقیمانده این شاهنامه، با تابلوی زن ۳ اثر ویلم دکونینگ معاوضه می‌کند و این تعداد نسخه به ایران بازمی‌گردد. به گزارش وال استریت ژورنال، در ابتدا برگ‌ها درون صندوقچه‌ای چوبی با یک کشتی حمل پرتقال به اروپا آورده شدند. در آن هنگام، هاتن پسر در کاخ سفید مشغول به کار بوده است. در ۲۷ ژوئیه ۱۹۹۲، این برگ‌ها از طریق بانک لویدز به پاریس منتقل می‌شوند و روز بعد یک مقام عالی رتبه دولت ایران، این برگ‌ها را با یک بویینگ ۷۲۷ از پاریس به تهران منتقل می‌کند.

چاپ شاهنامه طهماسبی در ایران

شاهنامه طهماسبی مانند بسیاری از آثار نفیس دیگر این سرزمین با تلاش اهالی فرهنگ چاپ شده است تا در اختیار دوستداران فرهنگ و تمدن ایران زمین قرار بگیرد. این شاهنامه نفیس با چاپی بی نظیر چاپ و در تعداد محدودی به جامعه فرهنگی کشور ارائه شد.چاپ این اثر در اندازه سلطانی و با صحافی بسیار نفیس به همراه قاب انجام شده است. کار چاپ شاهنامه شاه طهماسبی را فرهنگستان هنر در ۴۲۰ صفحه انجام داده است. این کتاب با مقدمه علی معلم دامغانی، استاد محمود فرشچیان و علی جنتی به همراه خوشنویسی غلامحسین امیرخانی (بسم‌الله و مقدمه‌ها) و بازسازی جلد مهدی مقیسه در سال ۹۳ رونمایی شد.

این نسخه از شاهنامه طهماسبی در مجموع حاوی ۱۱۶ مینیاتور، جلد، آستر بدرقه، سرلوح و دیگر تذهیب‌های موجود در موزه هنرهای معاصر تهران، به همراه ۳۳ مینیاتور از موزه متروپولیتن، ۱۰ نگاره از مجموعه خلیلی در لندن، ۹ نگاره از موزه آقاخان، ۳ نگاره از موزه هنرهای اسلامی قطر، ۱۳ تصویر متن شاهنامه (نمونه خط و جدول‌بندی) و یک مینیاتور از موزه رضا عباسی تهران است که هر کدام از این مینیاتورها، شرحی به دو زبان فارسی و لاتین دارند.

 

 

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب

Demo Options

pattern 28
pattern 29
pattern 30
pattern 31
pattern 32
pattern 33
pattern 34
pattern 35
pattern 36
pattern 37
pattern 38
pattern 39
pattern 40
pattern 41
pattern 42
pattern 43
pattern 44
pattern 45

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout

logo-samandehi