در باره شاه مقصود و سندلوس

در باره شاه مقصود و سندلوس

موجودی: در انبار
0 تومان
کد محصول: sandeloos

خلاصه ای از توضیحات

در تاریخ اسلام تسبیح و انگشتر نقره دارای قدمت و جایگاه ارزشمندی است. انگشتر نقره با نگین‌های عقیق یمنی، فیروزه، یاقوت و ... از ارزش و اعتبار خاصی در بین مسلمانان و شیعیان برخوردار بوده است و تسبیح خصوصات نوع تربت کربلا نیز در ذکر در بین مسلمین د...
+

در تاریخ اسلام تسبیح و انگشتر نقره دارای قدمت و جایگاه ارزشمندی است.
انگشتر نقره با نگین‌های عقیق یمنی، فیروزه، یاقوت و ... از ارزش و اعتبار خاصی در بین مسلمانان و شیعیان برخوردار بوده است و تسبیح خصوصات نوع تربت کربلا نیز در ذکر در بین مسلمین دارای ارزش بوده است.
اما با ورود غیر مسلمانان در ساخت تسبیح، بازار آن نیز متاثر از خارجی‌ها شد.
تسبیح‌های ساخت غیر مسلمانان مثل سندلوس نوع آلمان، شاه مقصود چینی، آج فیل هندی و . . . امروز در بازارهای ایران و سایر کشورهای اسلامی وجود دارد.
اما تسبیح و انگشتر امروزه برای خیلی از افراد به یک عشق و علاقه وافر مبدل شده است و همین علاقه‌مندی سبب گردیده تا بازار فروش برخی از تسبیح ها به 5 تا 6 میلیون تومان و بازار برخی انگشترهای نقره به 10 تا 20 میلیون تومان افزایش یابد و دوستاران این نوع زیورت آلات با عشق و علاقه خاصی در بازار خرید و فروش آن، به دنبال گمشده خود هستند.

انگشتر از نگاه دین و مذهب
 
وجود انگشتر نقره در دست مرد دارای حکمت ها و فضایل مختلفی است که روایت های متعددی در این باره از معصومین علیهم السلام ذکر شده است و وجود همین روایت ها سبب گردیده تا انگشتر نقره در بین مردان مسلمان و بالاخص شیعیان دارای جایگاه خاصی باشد.
در بحار الانوار آمده است که سلمان فارسی روایت می‌کند: «روزی پیامبر اکرم(ص) به امیرالمومنان علی (ع) فرمودند: یا علی! انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی!
حضرت علی(ع) عرضه داشت: یا رسول الله(ص)، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟
پیامبر(ص) فرموند: آنها جبرییل و میکاییل هستند.
باز امام علی(ع) پرسیدند: چه انگشتری در دست کنم؟
پیامبر فرموند: عقیق قرمز، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت!»   

یکی از افرادی که بازنشسته ارتش است و سال‌های مدیدی در کار خرید و فروش نگین و انگشتر و تسبیح فعال بوده، در پاسخ به این سؤال که چرا برخی از تسبیح ها از قیمت بسیار بالایی برخوردارند و چه خصوصیاتی باعث می شود تا قیمت برخی تسبیح ها بیش از سایرین باشد، می‌گوید: قیمت تسبیح بستگی به قدمت آن دارد، مثلا تسبیح از جنس یسر مکه نوع قدیمی آن بسیار گرانقیمت است. علتش هم این است که چون می گویند در دست مومنین فراوانی بوده و خیلی ها با آن ذکر گفته اند تا به ما رسیده و به همین علت گرانقیمت است، همچنین به علت اینکه دست خورده شفاف و زیبا شده است. تسبیح شاه مقصود هم که متعلق به افغانستان است و الان نوع عالی آن تا حدود یک میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
سندلوس آلمان هم از تسبیح های گران قیمتی است که از ریشه نوعی درخت درست شده و تا 5 تا 6 میلیون تومان خرید و فروش می شوند.
وی ادامه می دهد: از قدیم گفته اند مردها یک عشق سومی دارند. اولیش خداست، دومیش زن و بچه است و سومیش هم بسته به سلیقه فرد دارد که مثلا یکی به کتاب علاقمند است،یکی دیگر به قناری، یکی هم به تسبیح یا انگشتر، حالا آن زنی که بداند مردش به چه چیزی علاقمند است و بتواند با او همفکری کند قطعا در زندگی موفق تر خواهند بود، اما اگر بخواهی آن سرگرمی را از او بگیرید خود به خود می رود سراغ چیزهای دیگری که شاید زندگی و آینده او را تباه کند.

پول تسبیح؛ پول عشقه!
 
از «رحیم کربلایی» که  به فروش انگشتر و تسبیح و نخ کردن دانه های تسبیح اشتغال دارد می پرسم که آیا واقعا افرادی هستند که مثلا 5 میلیون تومان پول به یک تسبیح بدهند؟
می گوید: عشقبازان این حرفه می گویند که پول تسبیح پول عشقه! مثلا یکی تسبیح تربت دوست دارد، یکی تبسیح شاه مقصود و . . .
 وی می گوید: البته تسبیح های گرانقیمت را هر کسی نمی تواند بخرد
او ادامه می دهد: برخی های دیگر هم دارای کلکسیون های مختلفی از تسبیح و انگشتر هستند و معمولا تسبیح های گران را برای کلیکسیون شخصی خود می خواهند.
آقای کربلایی که به گفته خودش 30 سال سابقه فعالیت در این شغل را دارد، در ادامه همین بحث می گوید: برخی ها برای انگشتر و تسبیح خود احترام و ارزش خاصی قایل اند.
مثلا من مشتری دارم که هر وقت تسبیح اش را می آورد تا نخ آن را عوض کنم، از من می خواهد حتما با وضو باشم و می گوید که تا کنون بدون وضو به آن تسبیح دست نزده و به هیچ عنوان هم دست افراد بی وضو داده نشده است.
 
شاه مقصود و سندلوس
 
معدن سنگ شاه مقصود در کوه‌های اطراف شهر قندهار افغانستان در جهت غربی مزار امام‌زاده‌ای مشهور به «شاه آقا» است که به نسل امام موسی کاظم(ع) می‌رسد.
وجه تسمیه سنگ شاه مقصود آن است که در آن زمان افغانستان جزء ایران بوده و شخصی به نام مسعود شاه از طرف پادشاهان صفوی حاکم منطقه بوده و چون او مرقد امام زاده شاه آقا را تعمیر و بر آن بنایی ساخته و آن منطقه را آباد نموده،لذا سنگ‌هایی که از آن کوه نزدیک به امام زاده استخراج می‌کردند و از آن تسبیح می ساختند را شاه مسعود نامیدند که به مرور ایام به «شاه مقصود» تغییر نام داد.
گفته می شود سنگ شاه مقصود سبب دفع نیروهای منفی و تقویت انرژی‌های مثبت بدن می‌گردد و آرام بخش است.
اما سندلوس صمغ یا شیره نوعی درخت است که زرد رنگ و شفاف و تقریبا شبیه کهرباست.
سندلوس بر دو نوع است:
اول یک نوع آن را اگر بر روی آتش بگیرند نرم و رقیق می شود و نوع دوم را اگر بر آتش بگیرند به هم می آید و جمع می شود.
امروزه بهترین نوع آن، سندلوس آلمانی است که بسیار شفاف و نسوز است و به دلیل گران بودن آن کمتر یافت می شود.
گفته می شود سندلوس اثر فوق العاده ای برای درمان خون‌ریزی بینی و بند آوردن خون‌ریزی جراحت‌ها دارد و در داروها مورد استفاده قرار می گرفته است.
رضا امیری از فروشندگان سنگ‌های زینتی می‌گوید: اخیرا چینی ها شاه مقصود تولید می‌کنند اما هنوز هم شاه مقصود اصل افغان در بازار حرف اول را می زند.
وی می‌گوید: چین تسبیح‌ها را با دستگاه و در کارخانه تولید می‌کند ولی افغان‌ها با دست می‌سازند که ارزش آن بسیار بیشتر از شاه مقصود ساخت چینی‌هاست.
امیری در پاسخ به این سؤال که آیا تسبیح شاه مقصود ساخت چین از معدن افغانستان تهیه می شود، می گوید: بله، چینی ها آن را از معدن کوه آن که همان شاه مقصود افغانستان است تهیه می کنند اما چون کار دست نیست ارزش زیادی از نظر قیمتی ندارد و متاسفانه به نام شاه مقصود افغانی در بازار می فروشند، حتی کیفیت دست ساز افغان ها را هم ندارد.

انگشتر نقره 20 میلیون تومان!
 
 انگشتر نقره اش با نگین فیروزه اصل نیشابور بیست میلیون تومان! ارزش دارد.
از او که از پیشکسوتان خرید و فروش این نوع انگشترهاست می خواهم بیشتر توضیح دهد.
می‌گوید: چون نگین این انگشتر فیروزه اصل نیشابور است و رکابش هم دست ساز است به همین خاطر قیمتش بالاست.
محمد که 62 سال دارد و از سال 1340 تا کنون در این حرفه مشغول به فعالیت است تاکید می کند: بیشتر گرانی این انگشتر مال نگینش است. یعنی نگین آن به تنهایی حدود 15 میلیون تومان می ارزد! اما مشابه همین انگشتر هم هست با نگین فیروزه ولی ساخت کشور چین، 20 هزار تومان!
وی می گوید: انگشترهایی که کار ریخته گری یا به اصطلاح کار سیلندری باشد به مراتب ارزانتر از انگشترهای نقره کار دست است.
 
نگاه معنوی و درمانی به انگشتر

 
آنچه که از مجموع احادیث و روایات به دست می آید آن است که خداوند متعال و فرشتگان و همچنین نزد پیامبران خصوصا پیامبر گرامی اسلام (ص)و ائمه اطهار(ع)دست راست کردن انگشتر اهمیت ویژه ای دارد، به طوری که برای این عمل فضیلت و فواید بسیاری قرار داده شده است و ائمه اطهار(ع) نیز شیعیان خود را بدین کار سفارش می کرده اند.
در بحارالانوار جلد 42 صفحه61 آمده است: روزی جبرییل بر پیامبر اسلام(ص) نازل شد و عرضه داشت: ای پیامبر! پروردگارم بر تو سلام و درود می فرستد و به تو فرمان می دهد که انگشتری ات را در دست راست کن و نگین آن را عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی (ع) نیز بگو انگشتری اش را در دست راست خود کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.
در روایت دیگری نقل شده است که امام علی (ع) فرمودند: هیچ دستی نزد خداوند در هنگام دعا محبوب تر از دستی نیست که در آن انگشتر عقیق باشد.
یکی از پیشکسوتانی که در کار خرید و فروش انگشترهای نقره ای با حکاکی های آیات و روایات است، می گوید: انگشتر سابقه تاریخی دارد و در روایات متعددی نقل شده که ائمه معصوم ما نیز انگشتر بر دست داشته اند، به همین علت علاقمندی مردم به انگشتر نقره در درجه اول نگاهی است معنوی و سپس مردم به سنگ نگین ها که بعضا درمانگر هم هستند توجه دارند.
وی می گوید: امروزه دونوع حکاکی بر روی نگین داریم. یکی از طریق دست است و حکاکان ماهر این کار را انجام می دهند و نوع دیگر آن از طریق کامپیوتر است که اجرت آن بسیار پایین تر از کار دست است.
او علت گران بودن برخی انگشترها را چنین بیان می کند: گرانی انگشتر به نوع سنگ نگین، نوع حکاکی بر روی نگین و رکاب یا پایه نقره آن بستگی دارد.
وی قیمت انگشترها را از 20 هزار تومان تا 20 و 30 میلیون تومان اعلام می کند و می گوید: بسیاری از مردم روی نگین انگشترها خیلی حساس اند و بیشتر به عقیق یمنی تمایل دارند، چون معتقدند که خوش‌یمن است و بزرگان دینمان هم مکرر به استفاده از این سنگ برای نگین انگشتری سفارش کرده اند.
یک فروشنده دیگر درباره نگین انگشترها و خواص برخی از آنها می گوید: از قدیم گفته‌اند «هر کی انگشترش فیروزه، در زندگی پیروزه» یا سنگ زمرد می گویند انسان را از گزند مار و عقرب دور نگه می دارد و یا سنگ یاقوت حس های منفی را از آدم می گیرد و حس مثبت می هد.
رضا امیری هم در این باره می گوید: سنگ فیروزه داریم 20 هزار تومان ولی مشابه همان اما اصل نیشابور داریم یک میلیون تومان! یعنی همه چیز به نگین انگشتر بستگی دارد.
رحیم کربلایی هم علت گرانی برخی انگشترها را 70درصد به نگین و 30درصد را به رکاب نقره مربوط می داند.
 
عدم استقبال از انگشتر و تسبیح چینی
 
یکی از نکات قابل تامل در بازار تسبیح و انگشتر این است که مردم اقبال کمتری به تولیدات کشور چین دارند.
کمالی فروشنده نقره و تسبیح علت عدم استقبال مردم از تسبیح و نگین های چینی را، نه فقط در کیفیت آنها بیان می کند بلکه می گوید: فقط کیفیت پایین تسبیح چینی نیست که باعث شده مردم از آن استقبال نکنند بلکه مردم ما یک نگاه اعتقادی هم به تسبیح دارند و معتقدند چون چینی‌ها لائیک و غیر مذهبی هستند جایز نیست وسیله ذکر ما را افرادی درست کنند که هیچگونه اعتقادی به دین و مذهب ندارند، از این رو مثلا در خرید تسبیح شاه مقصود سعی می کنند از اصل افغان آن برای ذکر استفاده نمایند.
مرادی دیگر فروشنده سنگ های قیمتی به ابعاد دیگر تسبیح های چینی اشاره می کند و می گوید: چندی پیش تسبیح‌هایی با استخوان آج فیل توسط چینی‌ها ساخته شد و وارد بازار گردید ولی مورد استقبال مردم واقع نشد و عمده دلیل آن هم این بود که مردم ما معتقدند آن نوع تسبیح با استخوان حیوانات حرام گوشت ساخته شده و لذا ذکر کردن با چنین چیزی جایز نیست، از همین رو مورد استقبال واقع نشد.
بر اساس شواهد تاریخی از هزاران سال قبل در میان ملل کهن جهان نظیر ایران،چین،هند و . . . همواره سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی برای مقاصد گوناگون درمان، محافظت از افراد در برابر بلایا و حوادث طبیعی، خنثی کردن نیروهای منفی و تاثیرات نامطلوب محیطی،حرز موفقیت و پیروزی در کار و زندگی و . . . به کار گرفته می شده و بعضا در کشوری مثل ایران نگاه معنوی و مذهبی نیز به برخی از سنگ ها مثل عقیق و فیروزه و یاقوت وجود داشته است.
از همین رو امروزه در ایران بازار سنگ‌های قیمتی که از آن به عنوان نگین انگشتری یا تسبیح استفاده می‌کنند بسیار داغ است.

منبع :خبرگزاری فارس

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب

Demo Options

pattern 28
pattern 29
pattern 30
pattern 31
pattern 32
pattern 33
pattern 34
pattern 35
pattern 36
pattern 37
pattern 38
pattern 39
pattern 40
pattern 41
pattern 42
pattern 43
pattern 44
pattern 45

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout

logo-samandehi