شاهنامه بایسنغری نفیس ترین شاهنامه چاپی جهان

موجودی: In Stock
موجود نیست
کد محصول: 7213

خلاصه ای از توضیحات

شاهنامه بایسنغری نفیس ترین شاهنامه چاپی جهان شاهنامه اثری حماسی است که دربرگیرنده نزدیک به ۶۰ هزار بیت شعر است. شاهنامه را باید یکی از برجسته‌ترین آثار حماسی جهان دانست. محتوای شاهنامه شامل اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حم...

شاهنامه بایسنغری نفیس ترین شاهنامه چاپی جهان

شاهنامه اثری حماسی است که دربرگیرنده نزدیک به ۶۰ هزار بیت شعر است. شاهنامه را باید یکی از برجسته‌ترین آثار حماسی جهان دانست. محتوای شاهنامه شامل اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حمله اعراب به ایران در سده هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شوند و به سه بخش اسطوره‌ای (از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب) بخش‌بندی می‌شود.

 

شاهنامه به عنوان یکی از باارزش‌ترین گنجینه‌های ادبیات پارسی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. یکی از نسخ گران بهای شاهنامه بدون تردید شاهنامه بایسنغری است. شاهنامه بایسنغری در سال ۸۳۳ قمری به سفارش شاهزاده بایسنقر میرزا تهیه شده است و بدین ترتیب به شاهنامه بایسُنقُری معروف شد. بایسنقر میرزا (متولد ۸۰۲ قمری – درگذشت ۸۳۷ قمری) که نام کامل او «میرزا غیاث الدین بن شاهرخ بن امیر تیمور» است از هنر دوست‌ترین شاهزاده تیموری به شمار می آید. در تاریخ از بایسنقر میرزا به عنوان شاهزاده ای حامی هنر، معماری و فرهنگ یاد می کنند که خود از هنرمندان و خوشنویسان طراز اول عهد خود بود.

 

«شاهنامه بایسنقری» در قطع رحلی است و ۷۰۰ صفحه دارد. هر صفحه نیز شامل ۳۱ سطر و هر سطر ۳ بیت به قلم نستعلیق و با کتابت خفی جعفر بایسنقری است. این نسخه نفیس سال ۸۳۳ ه.ق روی کاغذ خانبالغ نخودی کتابت شده است. «شاهنامه بایسنقری» با یک شمسه مذهب عالی، حاوی کتیبه‌ای به قلم رقاع بر زمینه زرین، شامل نام و القاب بایسنقر میرزا آغاز می‌شود. صفحه‌های دوم و سوم نسخه شامل تصویر شکارگاه است و در این دو صفحه مذهب به نقش دو ترنج، نام و القاب آن شاهزاده دیده می‌شود. همچنین دو صفحه آغاز متن شاهنامه با حاشیه‌های مذهب و مرصع آراسته شده و بین سطرهای آن طلا اندازی شده است. نسخه «شاهنامه بایسنقری» جمعاً با ۲۲ تصویر آبرنگ به سبک هرات آراسته شده است. ۲۲ تابلوی نگارگری شاهنامه بایسنقری همه سالم هستند و در سال ۸۰۹ خورشیدی به خط جعفر تبریزی معروف به جعفر بایسنقری کتابت شده و به بایسنقر میرزا اهدا شده است. جلد این نسخه، چرمیِ ضربیِ طلا پوش با دو حاشیه روغنی در بیرون و سوخت مُعرقِ طلایی بر زمینه لاجوردی در داخل است.

 

شاهنامه بایسنقری در حال حاضر در کتابخانه کاخ موزه گلستان نگهداری می‌شود. نسخه کنونی شاهنامه بایسنقری را امیرنظام گروسی، به کتابخانه کاخ موزه گلستان هدیه کرده است. این نسخه باارزش و نفیس در برخی از نمایشگاه‌های مهم جهانی نمایش داده شده است. شاهنامه بایسنقری به سبب اینکه در لندن، سن پترزبورگ، پاریس و رم به نمایش درآمده و مینیاتورهای آن به‌وسیله یونسکو در سری کتاب‌های دنیای هنر در جلد مربوط به ایران چاپ شده در غرب بسیار نامی است.

 

شاهنامه بایسنقری در خرداد سال ۱۳۸۶ در حافظه جهانی یونسکو به عنوانی نشانی از سوی ایران ثبت شد و در سال ۱۳۸۷ این نشان به طور رسمی از طرف کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو به‌کاخ موزه گلستان اهدا شد. یونسکو در اهمیت این اثر آورده است:

 

شاهنامه بایسنغری یکی از مهمترین آثار کلاسیک به زبان فارسی است. از ویژگی های این اثر این است که هر چند در زمان خلق آن زبان عربی در علوم و ادبیات کاربرد داشت، اما فردوسی فقط زبان فارسی را به کار برد. بنابراین به احیا و حفظ این زبان کمک شایانی کرد. شاهنامه بایسنقری در میان شاهنامه های مصور بسیار زیادی که در کتابخانه ها و موزه های جهان موجود است، یکی از نامورترین آنها می باشد. چند ویژگی، این کتاب را از سایر نسخ مشهور متمایز میکند. مهمترین امتیاز، کامل و دست نخورده بودن آن در میان شاهنامه های مشهوری همچون شاهنامه دموت و شاهنامه شاه‌طهماسبی است. دیگر آن که نگارگری، تذهیب و تجلید و دیگر آرایه های کتاب نیز به استادی تمام انجام شده است و سومین امتیاز این نسخه، وجود مقدمه ای است که برای نخستین بار بر این شاهنامه افزوده‌اند. ظاهراً به دستور بایسنقرمیرزا، دستنویس های متعددی از شاهنامه گردآوری شد و مقدمه ای مفصل با تلفیق مقدمه های پیشین، در این شاهنامه و نسخه های دیگر همزمان آن نوشته شد.

 

تعداد نسخ خطی شاهنامه بایسنقری در جهان اندک است ودر این میان یک نسخه دستنویس این اثر ارزشمند در اسپانیا در کتابخانه سلطنتی مادرید نگهداری می شود.

 

شاهنامه بایسنغری در سال ۱۳۵۰ شمسی به صورت چاپ لوحی در تهران منتشر شده است. این اثر درکنار شاهنامه طهماسبی از نفیس ترین شاهنامه های چاپ شده در ایران هستند.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب

Demo Options

pattern 28
pattern 29
pattern 30
pattern 31
pattern 32
pattern 33
pattern 34
pattern 35
pattern 36
pattern 37
pattern 38
pattern 39
pattern 40
pattern 41
pattern 42
pattern 43
pattern 44
pattern 45

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout

logo-samandehi